Praėjusią savaitę Kėdainiuose susitikę Lietuvos aplinkos ministerijos, Būsto ir urbanistikos plėtros departamento (BUPA) bei Latvijos Ekonomikos ministerijos specialistai apsikeitė įžvalgomis apie būsto modernizacijos programas kaimyninėse šalyse.
Bendrovės "Sakret" sausų statybinių mišinių gamykloje Kėdainiuose vykusiame susitikime Lietuvos ir Latvijos atstovai pristatė būsto modernizacijos programų finansavimo modelius, objektų atrankos kriterijus, programų partnerius ir įgyvendinimo procesą. Susitikime dalyviai taip pat atskleidė, kaip sprendžiamos opiausios programų įgyvendinimo kliūtys abejose šalyse.
"Susitikimo metu palyginome abiejų šalių būsto modernizavimo programas ir gavome naujų idėjų, ką būtų galima pritaikyti ir Lietuvoje. Manome, kad kaimynų mintis į modernizavimo programų tobulinimą įtraukti geriausius statybų sektoriaus ekspertus gali pasiteisinti ir Lietuvoje", – sakė BUPA direktorius Algirdas Čepas.
Abiejų šalių būsto modernizacijos programos pasiekia apytiksliai vienodą energijos suvartojimo efektyvumo koeficientą – 50 proc., tačiau jis pasiekiamas skirtingomis priemonėmis. Lietuvoje į modernizacijos įrankių sąrašą įtraukta ir atsinaujinančios energijos sistemos, o Latvijoje atsinaujinančiai energijai skiriama atskira programa. Taip pat Latvijoje efektyviam šilumos išnaudojimui numatytas ir ventiliacijos sistemų modernizavimas.
Susitikimo metu Lietuvos ir Latvijos atstovai įvardino ir pasikartojančias kliūtis modernizacijos projektams bei būdus, kaip jas įveikti. Abejose šalyse gyventojams dar trūksta informacijos apie įgyvendintus projektus, energijos efektyvumą, tinkamą ir kokybišką paraiškų pildymą. Šias problemas abiejų šalių atstovai sprendžia panašiai – organizuoja seminarus, konferencijas, susitikimus su gyventojais ir bendrijomis. Taip pat Latvijos atstovai pristatė informacinę kampaniją "Gyvenk šilčiau!", dėl kurios norinčiųjų renovuoti namus padaugėjo 4,5 karto.
Kita tema, aptarta dvišaliame susitikime – atliekamų modernizacijos darbų kokybės užtikrinimas. Kaip įvardino A. Čepas, kokybei užtikrinti, būtinas glaudus valstybinių institucijų ir statybos specialistų bendradarbiavimas. Vadovo teigimu, specialistų įtraukimas galėtų turėti įtakos ir atliekamų darbų kokybei, ir rengiamiems projektams.
"Latvijos "Sakret" modernizacijos projektų kokybės aptarimams ministerijose ir žinybose be atlygio skiria savo geriausius specialistus. Manome, kad mūsų ekspertai, jų turimos žinios bei patirtis galėtų pagelbėti gerinant būsto modernizacijos procesus Lietuvoje", – sakė sausų statybinių mišinių gamintojos, bendrovės "Sakret" direktorius Aleksandras Toropčinas.
Abiejų šalių delegacijų nariai taip pat apžiūrėjo ir įvertino didžiausią Baltijos šalyse "Sakret" sausų statybinių mišinių gamyklą. Kėdainiuose esančioje gamykloje gaminami tinko, klijų, glaistų, skiedinių, grunto ir kiti sausi statybiniai mišiniai, o produkcija eksportuojama į kaimynines Rytų Europos šalis.
Daugiau informacijos:
Nerijus Petrauskas
Projektų vadovas
Integrity PR
Tel. (5) 2685135
nerijus@integrity.lt
yra Kita