verslo dovanosDovanas mėgsta visi, tai paprastas būdas parodyti dėmesį, pamaloninti žmogų, o versle ir užtikrinti sklandų bendradarbiavimą. Aukščiausiuose verslo ir politikos sluoksniuose verslo dovanos yra plačiai aptariamos ir detalizuojamos protokoluose, tuo tarpu smulkusis verslas mažiau vadovaujasi protokolais ir labiau nuojauta. Todėl šiandien aptarsime kelis klausimus susijusius su verslo dovanomis, kurie dažniausiai kelia nerimą.

Kaina: nuimti ar palikti?

Po ilgo verslo dovanos rinkimosi proceso, išrinkus dovaną, kyla klausimas nuimti kainą ar ją palikti? Anksčiau buvo įprasta pašalinti kainą, teigiant, kad svarbu dovana ir dėmesys, o ne kaina. Nors pati mintis nepakito, tačiau kainą rekomenduojama palikti, dar gi – reikia pridėti pirkimo kasos čekį ar kvitą. Be prekės pirkimo įrodymo dovanojate daiktą, kurio negalima bus pateikti garantiniam remontui, aptarnavimui ar pakeisti sugedus ar supratus, jog prekė brokuota. Todėl dovanojant brangesnę dovaną, reikia pasirūpinti, jog dovanos gavėjas turėtų ir pirkimo dokumentus.

Dovanoti įspūdžius

Dovaną išrinkti sudėtinga, todėl dažnai ieškoma lengvesnio varianto, pavyzdžiui, dovanojami pinigai. Deja, pinigai nėra verslo dovana. Todėl vis dažniau pasirenkama dovanoti įspūdžius, o ne materialius daiktus. Žinoma, teisingai pasirinkti laisvalaikio dovaną, reikia gerai pažinoti žmogų kuriam teikiama dovana. Juk būtų nemalonu sužinoti, jog žmogus, kuriam padovanojote skrydį oro balionu, paniškai bijo aukščio. Mažiausiai „pavojingos“ dovanos yra tokios, kurios praplečia akiratį – ekskursijos, teminės išvykos, degustacijos, mokymai.

Įmonės atributika

Patogiausias ir saugiausias būdas yra turėti savo įmonės atributiką, specialios verslo dovanos, kurios tiktų bet kokia proga, būtų neįpareigojančios ir tiktų visiems. Pavyzdžiui, prabangus rašiklių rinkinys su išgraviruotu įmonės logotipu, pavadinimu ar šūkiu, dovanojamas prabangiai supakuotoje dėžutėje visuomet yra geras pasirinkimas. Ir netgi galite būti tikri, kad vieną kartą dovana bus tikrai panaudota – pasirašant bendradarbiavimo sutartį. Minint tam tikrą datą, šventę ar sandėrį, galima dovanoti kokybiško gėrimo butelį supakuotą į šilkinį ar velveto maišelį buteliui, ant kurio įspaustas, įaustas ar išsiuvinėtas jūsų įmonės logotipas. O galima netgi užsakyti šokolado fabrike saldainių rinkinių dėžutes su įmonės atributika ir pavadinimu. Juk skanios verslo dovanos visada vertinamos.