nauji ar seni butai Kaune

Klausimas, kokį butą – senos ar naujos statybos – rinktis, nusprendusiems įsigyti savo būstą vis dar aktualus. Nuo senų namų pirkimo gerokai atbaido vis didėjantys šildymo kaštai, tuo tarpu naujos statybos butai dažnai įvardinami kaip mažiau kokybiški, nepatvarūs, ne ilgaamžiai. Tačiau negalima sakyti, kad visuose senuose butuose šildymas be proto brangus, o visi naujai pastatyti namai „kvepia“ statybiniu broku. Šiandien dienos šviesą išvysta ir labai kokybiški statiniai. Vieni jų – daugiabučiai, papuošę rajoną skambiu pavadinimu Smėliai.

Buto pirkimas – vienas iš pinigų investavimo būdų, taigi nesinorėtų nusvilti ir nusivilti. Tačiau kas galėtų atsakyti į klausimą, kuri investicija yra protinga, o kurios geriau vengti? Tikriausiai vienareikšmio atsakymo ir nėra, bet bandome surasti bent kokias gaires.

Pavyzdžiui, nauji butai Kaune kainuoja apie pusantro-du kartus brangiau negu seni butai. Daugelį gali suvilioti mažesnė kaina – „juk pinigų dar liks ir kokybiškam buto remontui, prabangiems baldams“ – pagalvos daugelis. Tačiau nepasvarstys apie didesnę laisvę, kuri suteikiama gyvenant naujos statybos bute: čia šildytis pradėti galima bet kada, kai to norima, o ne tada, kada nusprendžia Šilumos tinklai. Sakysite, galima atsisakyti centrinio šildymo, ir būsite iš dalies teisūs, tačiau tik su tuo susidūrę įsitikina, kokius kryžiaus kelius reikia pereiti norint turėti autonominį šildymą. Beje, senos statybos butuose kartais sąskaitos pateikiamos už orą: nors radiatoriai būna vėsūs ir namuose nuolat šalta, gyventojus pasiekia solidžios triženklės sąskaitos. Nauji butai Kaune yra kokybiškai apšiltinti, todėl šiluma neišeina pro nesandarias sienas, laiptines, stogus ir pan. Norėtųsi mokėti ne už nieką, o už realiai gautas paslaugas, tačiau tai dažnai lieka utopija įsigijus senos statybos butą…

Šiandien, jei perkamas senos statybos butas, omenyje riekia turėti ir tai, kad butas kažkada bus renovuojamas, vadinasi, sąskaitos dėl to išaugs: nors šildymo sąskaitos teoriškai sumažės, praktiškai jos liks tokios pačios, nes ilgus metus riekės mokėti už namo renovaciją, kurios kaina vidutiniškai svyruoja nuo 10 iki 15 tūkst. Lt vienam butui.

Naujos statybos butai – geras pasirinkimas

Jei pirksite butą, kuris statytas piko metu prieš kelerius metus, gali šiek tiek tekti nusivilti jo kokybe, nes tuomet bankai gausiai dalino paskolas ir žmonės už butus mokėjo šimtais tūkstančių, butų paklausa buvo milžiniška. Nauji butai Kaune, nors daugelis ir mano priešingai, taip pat reikalauja nemažų investicijų, o ir mokesčiai juose nėra tokie maži, kaip gali atrodyti, nes nemažai reikia mokėti bendrijai, už kitas paslaugas. Žinoma, šildymo kaštai tokiuose butuose yra net iki dviejų kartų mažesni nei senais gūdžiais laikais statytuose butuose. Dar prieš krizę statytų butų viena didesnių problemų – tai gana prasta garso izoliacija. Žmonės skundžiasi, kad girdi kaimynų pokalbius arba kaip jie vaikščioja po butą. Gyvenantieji masiškai, greitai statytuose butuose pastebi ir kitų trūkumų.

„Šiandien situacija gerokai pakilusi – ir naujos statybos butų kainos nebėra tokios kosminės, ir patys butai statomi lėtai ir kokybiškai, apgalvojant visa smulkmenas“ – teigė vienas iš ekspertų, teikiančių informaciją apie projekto Smeliai.lt vystymą. Situaciją ekspertai komentuoja labai įvairiai: pasak jų, namas ir butas nelygus butui, todėl reikia atidžiai žiūrėti, ką įsigyjame, kiekvieną projektą reikia vertinti atskirai ir ypač kritiškai. Natūralu, kad visur pasitaiko ir sėkmingų, ir mažiau sėkmingų statinių. Kad būtume tikri savo sprendimu, į butų paieškas galima įtraukti ir nekilnojamojo turto ekspertus, kurie pasidalins vertingais patarimais.