Numizmatika ir padidinimo stiklaiKiekvienas žmogus savo gyvenime turi tam tikrą hobį. Vieniems patinka arkliai ir jodinėjimas, kitiems slidinėjimas, tretiems dar kitokie dalykai. Numizmatika kuri apima įvairius pinigus (monetas ir banknotus) galima sakyti yra hobis trunkantis nuo mažiausių dienų iki pat žilos senatvės, o jeigu dar pasiseka tuom sudominti savo anūkus tada viso gyvenimo rinkta kolekcija yra perduodama ir sekančiai kartai. Monetos dažniausiai pradedamos rinkti visai nejučiomis ir galiausiai nepastebimai susirenka tiek, kad jau norom, nenorom reikia jomis pasirūpinti. Čia į pagalbą ateina albumai monetoms, monetų saugojimo dėžutės, kapsulės ir t.t.

Monetų kolekcijos itin prabangus hobis

Šis hobis yra itin prabangus, tai ne vien dėl to, kad rimtai kolekcijai reikia įvairiausių aksesuarų, tokių, kaip padidinimo stiklai, numizmatinės pirštinės, pincetai ar monetų valymo priemonės. Tačiau tai prabangus hobis ir laiko atžvilgiu, žinoma tai priklauso nuo renkamos kolekcijos. Jeigu tai būtų daleiskim mūsų valstybės tarpukario laikotarpis 1978 – 1940 m., apsiribokim vien lietuviškais pinigais (nes iki 1925 m. Lietuvoje cirkuliavo markės). Taigi tarpukario Lietuvos monetų kolekciją sudaro 14 vienetų monetų, tačiau surinkti jas itin geros kokybės nėra paprasta. Dažnai monetos dėl laikymo sąlygų įgauną metalo koroziją ar būna subraižytos ar dar kaip nors pažeistos. Todėl norint surinkti itin kokybišką tarpukario Lietuvos monetų kolekciją tikrai užtruksite ne trumpą laiką. Jeigu kalbant apie Lietuvos didžiosios kunigaikštystės monetas, tai gaila, bet tikriausiai, kad ir koks atsidavęs kolekcionierius bebūtumėte, tačiau visiškai pilnos kolekcijos tikriausiai nesurinksite, kadangi monetų su visomis atmainomis yra daugiau, kaip 4,5 tūkstančio, tuom ir įdomi numizmatika. Nesurinksite ne vien dėl to, kad kai kurios monetos kainuoja milžiniškus pinigus (ne po vieną šimtą tūkstančių litų), bet ir todėl, kad kai kurių monetų yra išlikę vos po vieną vienetą ir jos yra unikalios.

Numizmatika ir padidinimo stiklai (2)Kaip išsirinkti ką kolekcionuoti?

Kai kurie porfesionalūs kolekcininkai kolekcionuoja pvz. tik išcentruotas monetas, kiti tik tam tikro laikotarpio. Norint pradėti kolekcionuoti monetas siūlyčiau pradėti nuo tarpukario Lietuvos, šios 14 monetų, tai visų kolekcionierių pradžia ir garbės reikalas, be tai tai puiki pradžia įžangai į numizmatikos pasaulį. Pradėdami nuo šito susipažinsite su kitais kolekcionieriais ir žengsite į tolimesnį ir profesionalesnį kolekcijų pasaulį. Tuomet jau tikriausiai numanysite, kas labiausiai patinka, gal tai bus tam tikras LDK laikotarpis, o gal tik tam tikro valdovo monetos pavyzdžiui Žygimanto Vazos. Juokais galima pasakyti, kad numizmatika pavojinga ne tik Jūsų piniginei, bet ir laisvalaikiui, nes ji įtraukia itin stipriai. Kiekviena moneta yra su sava istorija ir savu nueitu keliu, todėl kiekviena ji yra unikali. Kiekvieną kolekcijos eksponatą apžiūrėkite, nes kartais ir vienas taškiukas ar raidelė kardinaliai pakeičia monetos kainą. Todėl padidinimo stiklai ir šio tipo optikos įrenginiai yra būtinas kiekvieno kolekcininko atributas.