nauji butaiNauji butai, mūsų šalyje statomi paskutinius kelerius metus, pasižymi vienu iš itin svarbių kriterijų – šiltumu. Jų gyventojams tikrai netenka  šalti namuose, kai lauke siaučia žiemiškas šaltis, nes tiesiog statant tokius daugiabučius namus yra naudojamos naujoviškos, modernios, iki maksimumo patobulintos statybinės ir šiltinimo medžiagos. Kad namuose nuolat būtų jauku ir šilta trokšta visi, tačiau toks rezultatas ne visuomet yra pasiekiamas, ypač jei nuo pačių gyventojų priklauso labai maža dalis sprendimų. Tačiau, norint gyventi be rūpesčių dėl šildymo, galima rinktis iš daugelio parduodamų butų, kuriuos didžiąja dalimi galima pasirinkti ir atsižvelgiant į šį svarbų kriterijų. Taigi, kas yra svarbiausia, norint įsigyti šiltą gyvenamąjį būstą?

Seni butai – pigūs. Tačiau ar šilti?

Namai – kiekvieno žmogaus užuovėja ir nuo gyvenimo negandų, ir nuo gatvėje siaučiančių vėtrų. Tačiau kartais, į juos sugrįžus iš šaltos ar žiemiškos aplinkos, sudėtinga prišildyti net įjungus visus turimus šildytuvus. Daugiabučių namų gyventojai yra priversti tenkintis ta šiluma, kuria spinduliuoja radiatoriai, tačiau yra tam tikros gyvenamosios sąlygos, kurias įmanoma pagerinti, kad į vidų iš lauko kuo mažiau skverbtųsi šaltis, vėjas, drėgmė. Šie neprašyti „svečiai“ į vidų gali patekti pro nesandarius langus, duris, neapšiltintas sienas ir įvairius jose ar grindyse esančius tarpus. Tokios bėdos – tai senų daugiabučių gyventojų rūpesčiai, kuriuos jie bando įvairiais būdais sumažinti, keisdami langus į naujus, stiklindami balkonus, sandarindami atviras laiptinės vietas. Kaip viena iš pagalbos priemonių yra namo renovacija, kurios metu, kai apšiltinami pamatai, stogas, sienos bei jose esantys oro tarpai, gali suteikti maksimalų šilumos kiekį butuose, o kartu – ir žymiai mažesnes sąskaitas už šildymą. Kadangi daugiabučiai mūsų šalyje renovuojami dar vos keletą metų, tikslių ir realių rezultatų dar teks palaukti.

Nauji butai – „protingi“ ir sertifikuoti

Taigi, jei manote, kad net ir žymiai pigiau kainuojantys senesnės statybos butai po atliktos renovacijos nepatenkins šilumos poreikio, tada vertingiausias jūsų pirkinys turėtų būti nauji butai. Jie įrengti tokiuose daugiabučiuose namuose, kurie pastatyti atsižvelgiant į labai mažą energijos suvartojimą. Nauji butai pastaruoju metu statomuose pastatuose atitinka A klasės šilumos naudingumo koeficientą. Būtent nuo 2015 metų pavasario gali būti statomi tik tokie pastatai, kurie būtų verti gauti energinio naudingumo sertifikatus. Tokiu dokumentu patvirtinama pastato energinio naudingumo klasė. Ji nustatoma pagal šiuos rodiklius:

  1. pastato atitvarų šilumos nuostoliai,
  2. šiluminės energijos sąnaudos jam šildyti,
  3. jo sandarumas,
  4. mechaninio vėdinimo su šilumogrąža sistemos techniniai rodikliai,
  5.  pertvarų ir perdangų šiluminės savybės,
  6. pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui,
  7. efektyvumas karštam buitiniam vandeniui ruošti,
  8. sunaudojamos energijos dalis iš atsinaujinančių išteklių.

Pagal šiuos rodiklius patvirtinama, kad namo šiltinimui panaudotos kokybiškiausios izoliacinės medžiagos, o langai pasižymi ne tik sandarumu, bet ir saugumu.

Tikėtina, jog toks daugiabučio namo sertifikatas užtikrins, kad jame įrengti nauji butai – pačios geriausios kokybės, o tai reiškia, kad jų gyventojams nereikės pergyventi dėl vėsumos namuose.

Be to, nauji butai gali pasigirti savo pranašumu prieš senuosius savo autonomine šildymo sistema, kurią gali pagal savo poreikius reguliuoti patys būsto šeimininkai. Tokiuose butuose įrengtos „Protingo namo“ sistemos elementai gyventojams leidžia už šildymą mokėti žymiai mažiau nei gyvenantiems senuose namuose (tvirtinama, kad sąskaitos už šildymą skiriasi net iki 60 proc.).